Katedra Metodologii, Dydaktyki i Historii Kultury

Pracownicy

Kierownik Katedry:  

 dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK

Dumanowski Jarosław 1-min.jpgProfesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uiwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w historii jedzenia, historii kultury materialnej i dziejach kontaktów polsko-francuskich w epoce nowożytnej. Dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na UMK w Toruniu, pomysłodawca i redaktor serii „Monumenta Poloniae Culinaria” (Polskie Zabytki Kulinarne) wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.  Do tej pory ukazało się dziewięć tomów staropolskich książek kucharskich, traktatów dietetycznych i innych tekstów żywieniowych sprzed końca XVIII w.
Prowadzi seminarium doktoranckie poświęcone historii i kulturze jedzenia. Członek m. in.  rady naukowej European Institute for Food History and Cultures, redakcji „Kwartalnika Historii Kultury Materialnej” (Instytut Archeologii i Etnologii PAN), komitetu naukowego „Histoire, économie & société” (Paris Sorbonne) oraz redakcji pisma „Рукописна та книжкова спадщина України” (Biblioteka Narodowa w Kijowie)
Popularyzator wiedzy o dawnej kuchni, organizator wydarzeń historyczno-kulinarnych, współpracuje z restauratorami, szefami kuchni (jest członkiem Fundacji Klubu Szefów Kuchni), nauczycielami gastronomii, producentami żywności i organizatorami turystyki, felietonista pisma branżowego Food Service.
Prowadzi blog o historii jedzenia na portalu natemat.pl, jest felietonistą pisma „Food Service”, a stare receptury sprzed wieków zamieszcza na fanpagu „Kuchnia staropolska” na Facebooku (www.facebook.com/kuchniastaropolska), ma także kanał na youtube „Kuchnia bardzo staropolska”.
 

e-mail: jd@umk.pl 
ORCID: 0000-0002-4288-0179 
Informacje na stronie Instytutu Historii i Archiwistyki UMK 


 

Pracownicy: 

 

prof. dr hab. Stanisław Roszak

prof. Stanisław Roszak (małe).jpgProfesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK. 
Specjalizuje się w historii nowożytnej oraz dydaktyce historii. Jest autorem ok. 200 prac naukowych na temat kultury baroku i oświecenia oraz kilkunastu podręczników i opracowań metodycznych do nauczania historii i wiedzy o kulturze.
Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Głównego Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej oraz redaktora naczelnego czasopisma „Wiadomości Historyczne”.
Jest członkiem rad programowych czasopism: International Journal of Research on History Didactics, History Education, and History Culture. Yearbook of the International Society for History Didactics, Studia Wilanowskie, Ziemia Kujawska oraz serii Silva rerum Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, przewodniczy radzie programowej serii Geschichte im mitteleuropäischen Kontext wydawanej przez Vandenhoeck&Ruprecht Verlage.
Jest przewodniczącym Rady Muzeum Okręgowego w Kutnie. Pełnił wiele funkcji administracyjnych.

e-mail: sroszak@umk.pl 
ORCID: 0000-0002-6029-3672 
Informacje na stronie Instytutu Historii i Archiwistyki UMK


 dr hab. Adam Kucharski, prof. UMK

Profesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent studiów na kierunkach: historia (Instytut Historii i Archiwistyki UMK) oraz historia sztuki i kultury (Katedra Historii Sztuki i Kultury UMK Toruń). Zainteresowania badawcze obejmują: historię wczesnej nowożytności (w szczególności Rzeczpospolita w wiekach XVII i XVIII), dzieje kultury nowożytnej – rozwój podróżnictwa i pisarstwa podróżniczego, staropolska  prasa rękopiśmienna oraz relacje polsko-hiszpańskie.

e-mail: akr88@umk.pl 
ORCID: 0000-0003-4444-7704 
Informacje na stronie Instytutu Historii i Archiwistyki UMK


 dr hab. Wojciech Piasek, prof. UMK

Zdjęcie prof. Wojciecha Piaska Profesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1990-1995 studia w Instytucie Archeologii i Etnologii UMK (indywidualny program studiów w zakresie etnoarcheologii), w latach 1992-1996 studia w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK (historia). Zainteresowania badawcze: etnografia myśli współczesnej w dziedzinie historii i pozaakademickich form historii. Autor, redaktor i współredaktor monografii podejmujących problemy z obszaru współczesnej humanistyki, metodologii historii i historii historiografii.

 

e-mail: piasek@umk.pl 
ORCID: 0000-0002-5997-5844 
Informacje na stronie Instytutu Historii i Archiwistyki UMK 


 dr hab. Małgorzata Strzelecka, prof. UMK

Strzelecka Małgorzata.jpg

Doktor habilitowana nauk humanistycznych (o specjalizacji w zakresie historii XX wieku oraz dydaktyki historii), profesor Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu. Od 2000 r. pracownik Instytutu Historii i Archiwistyki w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od 1999 r. współpracownik Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego; sekretarz oddziału w Toruniu. Członek Komisji Dydaktyki Historii przy Polskim Towarzystwie Historycznym. Współpracownik Komisji Dydaktyki Historii Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2004 -2018 współredaktorka zbioru studiów naukowo-dydaktycznych (XII tomów) z cyklu: Toruńskie Spotkania Dydaktyczne. W pracy badawczej koncentruje się na analizie aktywności publicystycznej i społecznej intelektualistów skupionych wokół redakcji „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”, na działalności przedstawicieli szeroko rozumianego ruchu społecznego Znak, na który składały się m. in. redakcje czasopism katolickich („Tygodnika Powszechnego”, miesięczników „Znak” i „Więź”), pięć Klubów Inteligencji Katolickiej, środowisko dwumiesięcznika „Chrześcijanin w Świecie”, Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych oraz Koło Poselskie Znak. Autorka trzech monografii: Trudne kompromisy. Środowisko „Tygodnika Powszechnego” wobec reform systemu oświaty i wychowania w latach 1945-1989, (2009); Między minimalizmem a maksymalizmem. Dylematy ideowe Stanisława Stommy i Janusza Zabłockiego, (2015); Dyszel w głowie Jerzego Turowicza. Wiara, idee i racje w świetle publicystki z lat 1932-1939, (2023).

e-mail: mst@umk.pl 
ORCID: 0000-0001-9018-4875 
Informacje na stronie Instytutu Historii i Archiwistyki UMK


 dr hab. Agnieszka Wieczorek, prof UMK

Profesor w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w historii Polski XVII i XVIII wieku, relacjach polsko-francuskich w epoce nowożytnej i dydaktyce szkoły wyższej.

e-mail: akraj@umk.pl 
ORCID: 0000-0002-0091-596X 
Informacje na stronie Instytutu Historii i Archiwistyki UMK


 dr hab. Hadrian Ciechanowski

H. Ciechanowski (przycięte)-min.jpgAdiunkt w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent studiów Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją oraz studiów doktoranckich w zakresie historii na UMK. W latach 2013-2019 pracownik Archiwum Państwowego w Toruniu. Zainteresowania badawcze to dzieje biurokracji i administracji, historia XIX-XX w. oraz archiwistyka. Od 2019 r. kierownik grantu NCN Sonatina 3 pt. „System rejestrów publicznych w Królestwie Pruskim i jego wpływ na rozwój rejestrów publicznych w Polsce w XX i XXI w.”

e-mail: hc@umk.pl 
ORCID: 0000-0002-4913-3600 
Informacje na stronie Instytutu Historii i Archiwistyki UMK

Katedra Metodologii, Dydaktyki i Historii Kultury